BLINDEAD 23 | DEUTERIUM
Długo oczekiwany debiutancki album studyjny nowego lidera polskiego nurtu metalu progresywnego, w którym udział wzięli byli członkowie zespołów Behemoth i Katatonia.
Blindead 23, wcześniej znany jako Blindead, to nowy polski zespół grający awangardowy metal steam drum, którego frontmanem jest były gitarzysta Behemoth, Mateusz „Havoc” Smierzchalski. W silnym składzie znaleźli się również Roger Öjersson (ex-Katatonia) i Paweł „Pavulon” Jaroszewicz (Vltimas, ex-Vader, ex-Decapitated). To nowe wcielenie zespołu łączy klimat wczesnych nagrań Blindead – sludge i post-metal – z ciężkimi riffami i hipnotyczną elektroniką w rozwiniętej i podniesionej formie, jednocześnie oddając hołd poprzednim materiałom podczas porywających występów na żywo. Pierwsze kompozycje po „odrodzeniu” Blindead 23 zaowocowały EP-ką „Vanishing”, a następnie 7-calowym winylowym singlem „Disposed”, który był pierwszym wydawnictwem Peaceville Records i został wydany w 2025 roku.
Po niedawnym zdobyciu szerokiego międzynarodowego rozgłosu ogłoszeniem nowego kontraktu z Peaceville, oczekiwanie na debiutancki album Blindead 23 było zarówno wyczerpujące dla fanów, jak i wymagającym procesem dla samego zespołu. Nagrany w 2023 roku album był następnie pieczołowicie kształtowany i dopracowywany przez kolejne lata. „Deuterium” od razu urzeka stratosferycznymi pejzażami dźwiękowymi, trwającymi niemal godzinę skrupulatnie dopracowanego, wielowarstwowego i inspirującego metalu.
Album jest opisywany jako koncepcyjna podróż, która objawia się jako podnoszący na duchu, a jednocześnie często melancholijny wyraz i refleksja nad duszą. Bazując na dynamice utworu „Disposed”, odyseja „Deuterium” to nowa potęga unikalnego, eksperymentalnego i progresywnego metalu.
Płyta „Deuterium” została nagrana i wyprodukowana przez Davida Castillo (Opeth, Carcass, Katatonia, Leprous) w Studio Gröndahl w Sztokholmie wiosną 2023 roku. Za miks i mastering odpowiadał wieloletni przyjaciel zespołu, Kuba Mańkowski.